Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.
0 Oglądane
Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.

Czujniki Typ PNP i NPN. Krótki opis

2022-03-21Kategoria:
1643
1643

Czujniki Typ PNP i NPN. Krótki opis

2022-03-21Kategoria:

Wykorzystamy przykład który pozwoli zrozumieć różnice pomiędzy PNP a NPN. Sterowanie tradycyjnym przekaźnikiem z cewką na napięcie 24 VDC 

Czujnik PNP z przekaźnikiem

PNP - Po zadziałaniu czujnika na wyjściu dostajemy sygnał PLUS np. +24 VDC      


Czujnik NPN z przekaźnikiem

NPN - Po zadziałaniu czujnika na wyjściu dostajemy sygnał MINUS,0,GND       
Większość czujników które możemy znaleźć obecnie na rynku (czujniki indukcyjne, czujniki pojemnościowe, optyczne, ultradźwiękowe) należy do urządzeń półprzewodnikowych tzw. (SOLID STATE).

Określenie  półprzewodnikowy (SOLID STATE) odnosi się do typu tranzystora użytego do budowy czujnika.Tranzystor czyli elementy półprzewodnikowe jest jako przełączniki i w przypadku zadziałania sensora na skutek np. zbliżenia się czoła czujnika do obudowy "ZAMYKA OBWÓD" i powoduje że pojawia się sygnał na wyjściu NO normal open.


Możemy wyszczególnić czujniki 3 lub 4 przewodowe o typie NPN i PNP.

-Czujniki 3 przewodowe posiadają linie zasilania "+", linie masy "GND" oraz linie sygnału wyjściowego w stanie normalnie zamknięty LUB normalnie otwartym w zależności od konfiguracji czujnika.

-Czujniki 4 przewodowe posiadają linie zasilania "+", linie masy "GND" oraz DWIE linie sygnału wyjściowego zarówno NO normalnie otwartym ORAZ NC normalnie zamknięty.

Dla zrozumienia działania obu typów czujników ważne jest to że typ czujnika (PNP/NPN ) nie ma  nic wspólnego z rodzajem styku na wyjściu czy to normalnie zamkniętego (NC normal closed) lub normalnie otwartego (NO normal open).Informacja ta jest jednak istotna ponieważ informuje użytkownika o stanie wyjścia w przypadku gdy sensor jest w stanie niskim lub "bezczynnym" (tj. nie wykryty obiekt,logiczne 0) jak i wysokim (tj. obiekt wykryty,logiczne 1)


Sterowanie wejściami w sterowniku  PLC

Sterownik PLC czujnik PNP

Sterownik PLC czujnik NPN

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego typu sensora dla typu wejść (INPUT I/P) sterownika. Dla typu PNP oznaczanego jako "SINK", oraz dla typu NPN jako "SOURCE".

Ważne jest ujednolicenie typów wejść ponieważ nie wszyscy producenci stosują te same nazwewnictwo:

-PNP - SINK

-NPN - SOURCE

Typ wejścia musimy poszukać w karcie katalogowej dla konkretnego używanego przez nas sterownika PLC. Najbardziej popularny typ wejścia w Europie to wejście PNP. Wiele sterowników PLC obsługuje dwa typu czujników PNP oraz PNP. Jednak dalej wymagane jest utrzymanie jednego typu wejść jakie jest używane podczas instalacji.

Czujniki zbliżeniowe znajdziesz tutaj: https://termipol.pl/czujniki-zblizeniowe

Ultradźwiękowe tutaj: https://termipol.pl/czujniki-poziomu-cieczy/ultradzwiekowe-czujniki-poziomu

a czujniki optyczne tutaj: https://termipol.pl/czujniki-poziomu-cieczy/ultradzwiekowe-czujniki-poziomu

Zapraszamy!

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Strona główna

Menu