Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.
0 Oglądane
Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.

Jak działają enkodery | Wprowdzenie

2022-03-21Kategoria:
641
641

Jak działają enkodery | Wprowdzenie

2022-03-21Kategoria:

Co to jest Enkoder ?

Przed omówieniem zasady działania enkodera warto zrozumieć czym jest enkoder i do czego służy

Enkoder to urządzenie które przekształca ruch w sygnał elektryczny. Sygnał ten może być odczytane przez urządzenie sterujące takie jak licznik impulsów lub sterownik PLC. Urządzenia sterujące mogą użyć tego sygnału do kontrolowania procesu którego zajście jest zależne od spełnienia warunku np. aktywacja głowicy drukującej i nadruk na elementach w odpowiedniej lokalizacji.

Enkodery korzystają z kilku technologi tworzenia sygnału np. magnetycznych, rezystancjach. Najbardziej rozpowszechnione obecnie enkodery,to enkodery OPTYCZNE. Mogą one zaliczać się do ABSOLUTNYCH lub INKREMENTALNYCH.

Enkodery INKREMENTALNE dostarczają sygnału w formie fali impulsów o stanie wysokim lub niskim co pozwala na rozpoznanie kierunku obrotu .Cechuje je brak możliwości określenia specyficznej pozycji, możliwe jest tylko zbadanie ruchu z jednej pozycji do drugiej.

Enkodery ABSOLUTNE dla odmiany wysyłają także unikalny sygnał dla każdej możliwej pozycji. Innymi słowy dostarczają one informacji o zmianie pozycji z jednej na drugą oraz unikalny kod " wskaźnik " każdej pozycji.

Każdy typ enkoderów ma swoje zalety jednak w tym artykule skupimy się na najbardziej popularnych enkoderach - ENKODERACH INKREMENTALNYCH.

Enkodery inkrementalne dostępne na naszej stronie:

https://termipol.pl/enkodery-i-akcesoria/enkodery-inkrementalne

Powyższe enkodery dostępne są z dwoma rodzajami wyjść: kanałem pojedynczym lub kanałem podwójnym " kwadraturowym". Urządzenia jednokanałowe , często nazywane tachometrami są używane w systemach które wirują w jednym kierunku i dostarczają prostej informacji o zakresie ruchu oraz prędkości.

Enkodery z podwójnym   wyjściem posiadają dwa  kanały ( A oraz B) opóźnione w fazie o 90 stopni. Dzięki dwóm kanałom możliwe jest wykrywanie kierunku na podstawie detekcji wzajemnych relacji między nimi.Tego typu enkodery stosuje się do szybkoobrotowych systemów które wymagają dokładnej informacji o kierunku i zakresie ruchu.

Jak powstaje sygnał w enkoderze ?

Wiązka światła emitowane przez diodę LED przenika przezroczysty dysk na który naniesiono nieprzeźroczyste linię.Sygnał świetlny jest odczytywany przez foto sensor czyli czujnik wykrywający światło.W odpowiedzi na dostarczone impulsy świetlne foto sensor generuje falę kwadraturową czyli impulsy. Impulsy trafiają następnie do licznika lub sterownika który po zliczeniu określonej ilości impulsów może wykonać zaprogramowane działanie.Enkodery inkrementalne dodatkowo mogą generować sygnał wykonania pełnego obrotu często nazywanym "index" , "marker" lub sygnałem odniesienia.Sygnał ten generowany jest na osobnym kanale "Z".budowa enkodera

Rys. Schemat budowy enkodera.

Rozdzielczość enkodera jest parametrem określającym ilość impulsów jaka jest generowany podczas jednego pełnego obrotu enkodera. Im ta wartość jest wyższa tym dokładniejszy jest pozycjonowanie. Ilość aplikacji enkoderów w przemyśle jest bardzo duża. Cięcie na długość,plottery,roboty przemysłowe,pakowanie,transport taśmowy,sortowanie,napełnianie,to wszystko przykłady zagadnień z użyciem enkoderów.

schemat układu z enkoderem

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Strona główna

Menu