Pomiar długości w produkcji - krótki opis oraz film
Krótki poradnik opisujący w jaki sposób rozwiązać zadanie automatycznego pomiaru długości elementów. Zestaw składa się z enkodera seri HY38, licznika impulsów Ci8 ,koła pomiarowego oraz uchwytu.
Kompletne zestawy pomiarowe...
Na potrzeby poradnika zbudowaliśmy stanowisko pomiarowe imitujące proces cięcia elementu na wymiar w którym mierzymy długość plastikowej odbojnicy z dokładnościa większa od 1 mm :-).

Rys. Stanowisko pomiarowe
Często problem który pojawia się w wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach jest precyzyjny pomiar długości elementu oraz jego dalsza obróbka. Najczęściej po domierzeniu zakładanej długości następuje ciecie elementu lub jego obróbka plastyczny np. gięcie.
UWAGA: Od czego zależy dokładność pomiaru z wykorzystaniem enkodera inkrementalnego.
- Rozdzielczości użytego enkodera ( im wyższa tym dokładniejszy pomiar)
- Im krótsza długość elementu mierzonego tym większa dokładność
- Ważne jest wzięci pod uwagę bezwładność części użytych w urządzeniu napędowym ( np. silnik napędowy, taśmociąg, wały napędowe itp. )
- Poślizg koła pomiarowego na powierzchni materiału którego długość mierzymy mierzonego - poradnik doboru koła pomiarowego
OPIS DZIAŁANIA
Korzystnym rozwiązaniem problemu może okazać się wykorzystanie enkodera inkrementalnego z kołem pomiarowym które toczy się po materiale może odmierzać zakładaną długość. Impulsy wysyłane przez enkoder są następnie odbierane prze licznik impulsów który kontroluje zarówno długość elementu oraz ilość gotowych elementów . Takie rozwiązane niweluje koszy ponieważ nie jest konieczne tworzenie skomplikowanego urządzenia z wykorzystaniem sterownika PLC oraz większej ilość przekaźników lub styczników. Licznik po otrzymaniu zakładanej ilości impulsów zamyka wyjście odpowiedzialnie za cięcie elementu co powoduje wysterowanie wyjścia nr.2 (główne) licznika i podanie napięcia na urządzenie wykonawcze. Możliwe jest także wykorzystanie wyjścia nr.1 (pomocnicze) które jest programowalne dla wartości niższej niż zadana dla wyjścia nr.2. Do wyjścia pomocniczego dlatego może być podłączony np. hamulec który zwalnia szybkość taśmociągu.
Ważne jest obliczenie odpowiedniego przelicznika który będzie przeliczął otrzymane impulsy do jednostek długości np. mm.
Licznika ma możliwość konwesji otrzymanego sygnału w postaci impulsów wysyłanego przez enkoder na wybrane jednostki długości np. metry.

Rys, Wzór na obliczanie przelicznika
Schemat podłaczenia zestawu do licznika impulsów CI8 :
