Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.
Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.

Projekt | Budowa destylarki do alkoholu

2022-03-22Kategoria:
166
166

Projekt | Budowa destylarki do alkoholu

2022-03-22Kategoria:

Ostatnim czasem zainspirowani wzrostem popularności domowych alkoholi postanowiliśmy wykonać najprostsze automatyczne urządzenie do dsestylacji  alkoholu przy użyciu regulatorów temperatury z naszego sklepu.

Do tego celu wykorzystaliśmy popularny i wygodny moduł kontroli temperatury NA1.

https://termipol.pl/moduly-sterowania?rewrite=moduly-sterowania&selected_filters=62-modul-sterujacy-na1.htm

Udało nam się w prosty sposób przedstawić sens tego zadarnienia.Projekt destylarki traktujemy jako czysto naukowy eksperyment więc nie będziemy zajmowali się omawianiem poszczególnych receptur lub szczegółów w celu poprawy walorów smakowych ponieważ nie znamy się na tym temacie.:-) Założeniem projektu było ograniczenie wydatków związanych z konstrukcja do minimum oraz to aby proces był w pełni automatyczny ,bezpieczny i wykorzystywał grzanie elektryczne które można  kontrolować w bardziej dokładny sposób niż kuchenkę gazowa.

Lista części 

  • Szybkowar np: turecki 3,5 l -70 zł
  • Rurka miedziana -20 zł
  • Grzałka Elektryczna lub mała kuchenka (my wykorzystaliśmy grzałkę za 23 zł z poprzedniego projektu- wędzarni elektrycznej) -30 zł

 Proces destylacji polega w skrócie na odparowaniu alkoholu z zacieru który jest "bazą" w naszym procesie.Alkohol w zacierze powstaje na skutek działalności drożdży (grzybów) które w procesie tzw. oddychania beztlenowego (bez dostępu powietrza) wytwarzają alkohol etylowy.

Aby drożdże miały co "jeść" w skład zacieru musi wchodzić  oprócz wody również cukier .

Receptura na zacier

Jedna porcja dla pełnego zalania  szybkowaru:

  • 3,5 l wody ( + 35 stopni).
  • 1 kg cukru.
  • 30 g drożdży TURBO wersja.

Po wymieszaniu całość należy odstawić na 24 h w celu tzw. FERMENTACJI . Drożdże zjadają cukier i produkują alkohol.Na koniec procesu płyn wewnątrz baniaka ma ok 12 % alkoholu co stanowi bazę dla naszej destylacji.

Budowa

Niezbędnymi czynnościami do wykonania są :

  • Szczelne połączanie rurki miedzianej z pokrywką szybkowaru.
  • Wykonanie chłodnicy wodnej np. z wiadra.
  • Umieszczenie czujnika temperatury w pokrywce szybkowaru.

Połącznie rurki miedzianej z nierdzewną pokrywką zabrało nam najwięcej czasu. koniec końców porządnie rozgrzaliśmy pokrywkę i zlutowaliśmy miedzianą rurkę z przykrywką. Wykorzystaliśmy jeden z otworów z zaworu ciśnieniowego.Drugi otwór rozwierciliśmy nieznacznie i na wcisk zamocowaliśmy czujnik temperatury NTC.

Kolejnym zadaniem jest uformowanie chłodnicy w wiadrze do którego nalejemy wodę chłodzącą.Zwoje chłodnicy układamy tak aby alkohol mógł spływać bez przeszkód do miejsca najniższego w którym będziemy zbierać alkohol.

Wiaderko uszczelnimy solidną dawką kleju z pistoletu.

Produkcja

Dopiero po osiągnięciu temperatury 88-90 stopni  słychać wyraźna reakcje cieczy w szybkowarze.Po ok. 15 minutach spadły pierwsze krople wyprodukowanego alkoholu.

 Należy zaznaczyć że pierwsze 200 ml alkoholu nie nadaje się do spożycia ponieważ zawiera wszelkie zanieczyszczenia z instalacji !

https://www.youtube.com/watch?v=UoNZ0Gj9OMw&t=190s

destylarka

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Strona główna

Menu