Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.
Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.

Termostat domowy | Poradnik jak montować ?

2022-03-22Kategoria:
184
184

Termostat domowy | Poradnik jak montować ?

2022-03-22Kategoria:

Poradnik w którym opisane są podstawowe zasady montażu termostatów domowych.

Odpowiednie sterowanie temperaturą w domu pozwala nam oszczędzać na kosztach ogrzewania. Jednym z rozwiązań które może przyczynić się do zmniejszenia rachunków związanych z ogrzewaniem  jest montaż programowalnego termostatu domowego który będzie sterował procesem włączania i wyłączania grzania w jak najbardziej efektywny sposób. Warto zwrócić uwagę na rodzaj termostatu oraz na miejsce w którym zamontujemy nasz termostat. W poradniku przedstawimy wam kilka wskazówek które pomogą zaoszczędzić wam czas oraz pieniądze.

Temperaturę optymalna dla naszej domowej instalacji cieplnej powinniśmy dostosowywać przede wszystkim do temperatury jak panuję na zewnątrz. W cieplejsze dni zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż w dni srogiego mrozu dlatego warto aktualizować wartość nastaw temperatury wraz z przewidywanymi długotrwałymi zmianami pogody.Niższa temperatura w instalacji to mniejsze straty ciepła i oszczędności dla naszego domowego budżetu.Z powyższego rozumowania możemy wyciągnąć wniosek pierwszy

Wskazówka nr.1 instrukcja instalacji termostatów

Dostosowuj temperaturę instalacji grzewczej do warunków otoczenia.

Do automatycznego sterowania pracą kotła w celu regulacji temperatury czynnika grzewczego służy termostat pokojowy dostosowujący ją do temperatury mierzonej w ogrzewanym pomieszczeniu.

Wskazówka nr.2

Niższa temperatura zadana w nocy i podczas nieobecności

Częstą funkcją którą posiadają termostaty jest zegar (np. BHT-1000, BHT-322)  dzięki któremu możliwe jest ustawienie innych wartości temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu w różnych porach dnia oraz tygodnia. Warto korzystaj z tej użytecznej funkcji ponieważ dzięki zaprogramowaniu  obniżonej temperatury mniej więcej o 5°C na czas regularnych, podczas kilkugodzinnych nieobecności domowników możliwe jest oszczędzenie dużej ilości pieniędzy po przez zmniejszenie kosztów ogrzewania od kilku do kilkunastu procent.

Nie zaleca się ustawiania większej różnicy temperatury od 5°C ponieważ obniżenie temperatury jeszcze bardziej generuje koszty które trzeba ponieść aby ponownie rozgrzać zimne pomieszczenia.

Wskazówka nr.3

Gdzie najlepiej zamontować termostat?

Musimy pamiętać o tym że termostat to urządzenie elektroniczne w którym w przeważającej większość czujnik temperatury jest umiejscowiony w obudowie.Takie rozmieszenie czujnika wymusza konieczność montażu regulatora temperatury w miejscu w którym nie narazimy go na ciągłe znaczne wahania temperatury.

Termostat należy umieścić w pomieszczeniu w którym możemy uzyskać do niego wygodny dostęp oraz chcemy aby temperatura w całym domu była podobna do temperatury panującej w pokoju z termostatem (tzw. pokój wzorcowy ).Regulator nie powinien on być narażony na działanie słońca oraz powinien być oddalony od źródeł ciepła takich jak kuchenka,lodówka,kominek itp.

W innym przypadku będziemy musieli borykać się zakłóceniami pracy powodowany przez zewnętrzne czynnik.

schemat podłączenia termostattermostat domowy  

Jeżeli wystarczy nam żeby temperatura w całym domu była podobna, to instalowanie jednego termostatu jest odpowiednią opcją która pozwala zaoszczędzić pieniądze.Jeżeli jednak konieczne jest indywidualne dostosowywanie temperatury każdego z pomieszczeń to zalecane jest stosowanie regulatora temperatury dla każdego pomieszczenia,co bardzo często okazuje się być bardzo praktyczne.

 

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Strona główna

Menu