Jak mierzyć poziom wody w zbiorniku?

05-06-2024

Poziom wody w zbiorniku

 

 

Podgląd aktualnego stanu cieczy w zbiorniku

Świadomość stanu zbiornika wody, czy to w kontekście zbiornika na deszczówkę czy innego rodzaju pojemnika, może być kluczowa dla wielu zastosowań, od rolnictwa po przemysł. Zestaw składający się z czujnika hydrostatycznego serii PS oraz miernika panelowego MG14 pozwala na podgląd aktualnego stanu poziomu bez konieczności bezpośredniego otwierania zbiornika.

 

Aktualny stan poziomu cieczy

 

Jak to działa?

Czujnik poziomu wody serii PS, umieszczasz bezpośrednio w zbiorniku wystarczy go zanurzyć na dnie zbiornika. Zazwyczaj montowany jest w pozycji wertykalnej (np. w studni, zbiornik na deszczówkę, szambo przydomowe), zwisając na przewodzie. W przypadku gdy czujnik może być narażony na poruszanie się w trakcie pomiaru, pozycja czujnika musi być zabezpieczona w celu zapobieżenia błędom. Można tego dokonać przy pomocy rurki lub ciężarka umieszczonego na sondzie.

Miernik panelowy MG14 umieszczasz w dowolnym miejscu (kabel łączący czujnik z miernikiem może mieć do 50m długości), dzięki temu masz wgląd do bieżących pomiarów bez konieczności otwierania zbiornika. 

Ciśnienie hydrostatyczne jest wprost proporcjonalne od zanurzenia. Ciśnienie wywierane przez wodę na czujnik przekazywane jest w formie sygnału do miernika. Miernik wyświetla aktualny stan cieczy oraz posiada wbudowane wyjścia umożliwiające sterowanie urządzeniami wykonawczymi np. pompa, elektrozawór itp.

 

Montaż czujnika na dnie zbiornika

 

Zastosowanie

Zestaw pomiaru poziomu wody nie jest użyteczny jedynie do monitorowania zbiorników na deszczówkę. Może być również stosowany w różnych innych miejscach, na przykład do monitorowania poziomu wody w studniach, basenach, czy nawet w zbiornikach przemysłowych. Jest to więc wszechstronne narzędzie, które może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach.

Możliwość monitorowania poziomu wody w czasie rzeczywistym daje użytkownikowi pewność co do stanu zbiornika, co może być szczególnie przydatne w przypadku systemów z urządzeniami wykonawczymi (pompa, elektrozawór) czy monitorowania poziomu wody w zbiornikach przemysłowych.

 

rys. Odczyt i nadzór poziomu wody w zbiorniku przy użyciu Miernika panelowego MG14 oraz czujnika hydrostatycznego serii PS.

 

 

Dane techniczne przykładowego zestawu

 

    

Polecane produkty

Zestaw pomiar poziomu wody 0-5m MG14 + PS-05-420

Zestaw pomiar poziomu wody 0-5m MG14 + PS-05-420

Zestaw pozwala na wyświetlanie aktualnego stanu wody oraz utrzymanie poziomu w ustawionym zakresie 0-5m.
Czujnik poziomu cieczy PS-05-420

Czujnik poziomu cieczy PS-05-420

Hydrostatyczny czujnik poziomu cieczy, ciśnieniowy 0~5m. Wykonany ze stali nierdzewnej.
Miernik panelowy MG14 230V

Miernik panelowy MG14 230V

Miernik MG14 umożliwia konwersje sygnału na wartości potrzebne w produkcji np. wysokości, długości (mm, cm), ciśnienia, napięcia, obciążenia...

Polecane artykuły

Czujnik hydrostatyczny z miernikiem panelowym

Czujnik hydrostatyczny z miernikiem panelowym

Zasada działania czujnika hydrostatycznego z miernikiem panelowym, który pokazuje aktualną wartość poziomu cieczy w zbiorniku. Ciśnienie hydrostatyczne jest wprost proporcjonalne od zanurzenia. Ciśnienie wywierane przez wodę na czujnik przekazywane jest w formie sygnału do miernika....
Montaż czujnika ultradźwiękowego czujnika RU1 SOLID

Montaż czujnika ultradźwiękowego czujnika RU1 SOLID

Czujnik ultradźwiękowy RU1 SOLID służy do monitorowania poziomu cieczy np. w zbiorniku z deszczówką lub nieczystości w szambie oraz materiałów sypkich np. zboża lub piasku.   Jak krok po kroku zamontować czujnik w zbiorniku na wodę deszczową? Przykład z użyciem uchwytu stalowego...
Zestaw dla samochodów pożarniczych - czujnik poziomu cieczy 24V

Zestaw dla samochodów pożarniczych - czujnik poziomu cieczy 24V

Zestaw dedykowany pojazdom pożarniczym i ciężarowym. Gotowy zestaw pomiarowy umożliwiający pomiar i nadzór poziomu wody w zbiorniku w pojeździe pożarniczym. Dzięki połączeniu urządzeń wyświetlających wynik pomiaru oraz czujnika możliwa jest ciągła kontrola poziomu przy użyciu...